Schodiště

Schodiště je architektonický prvek, který umožňuje překonávat výškový rozdíl mezi patry domu či bytu nebo terení nerovností. Umožňuje vzestupovat nebo sestupovat. Schodišťový stupeň (schod) je základní prvek schodiště. Stupně mohou být jednotlivé prvky, ze kterých se poté schodišťové rameno seskládá, nebo se celé schodišťové rameno tvaruje jako monolitický celek.

Tento prvek je možné použít jak v interiéru tak v exteriéru. Velmi často se používalo schodiště ve francouzské architektuře s potřebou propojit zámek se zahradou. Některé monumentální schodiště v interiéru zabírají plochu až celého zámeckého křídla. Příkladem je schodiště např.Černínského paláce v Praze na Hradčanech. V moderních interiérech je kladen důraz na kvalitní materiál a minimalizovat prostor, který schodiště v interiéru zabírá.

Materiál, který se používaný na schodiště je opravdu bohatý. Od dřevěných, železných, ocelových, kamenných, betonových, monolitových až po skleněné osvětlené LED světlem. Tvarem jsou rozděleny na rovné, točité a vřetenové.
Samonosné, volně stojící schodiště. Je možné využít jak pro exkluzivní soukromé domy, tak do veřejných prostor. Schody pro veřejné budovy musí vydržet zatížení pohybem většího počtu lidí najednou. Schodiště musí být stabilní a současně musí mít odpovídající design, což je výzva pro architekty a designéry.

Kotíkova 884/15, 10300 Kolovraty
Hlavní Město Praha, Česká Republika

+420 773 479 223
designbymm@seznam.cz